September 9, 2017 Orescha

Chipi i pare i Huawei per inteligjencen artificiale do te turperoje Apple & Samsung

Huawei po hyne në botën e Inteligjencës Artificiale duke prezantuar procesorin e saj të parë të lidhur me AI.

Në IFA 2017, ekspozita me e madhe në botë për konsumatoret e pajisjeve elektronike , Huawei prezantoi ‘Kirin 970’ – një mikroprocesor celularësh i pajisur me AI.

Prodhuesi i tretë i smartfonëve në botë është i bindur se do të dalë më mirë se konkurrentët Samsung dhe Apple.

Kirin 970 është një procesor celular okta-core që ka 5.5 miliardë tranzistorë në një proces të vogël prodhimi 10nm. Ajo ka një modem të ri 4.5G me  carrier aggregation 5CC, një dizajn 12-core dhe GPU të parë ARM Mali-G72, për të rritur performancën dhe efikasitetin e smartfonëve. Për më tepër, Kirin 970 vjen me dy procesorë të sinjalizuar të imazhit (ISP) që do të reduktojnë zhurmën dhe blurin në foto.

Huawei do të nxjerrë chipsetin Kirin 970 me Inteligjencën Artificiale në Mate 10 dhe ne smartfonet e ardhshëm.

Richard Yu, shefi i produkteve të konsumit të Huawei, deklaroi se Kirin 970 vjen me një Njësi Përpunimi Neutral, e cila është 50 herë më e fuqishme dhe 25 herë më e suksesshme në performancën e kuadrit quad-core Cortex-A73 të Kirin 960 të mëparshëm.

Gjatë eventit IFA, Richard Yu I tregoi audiencën dy foto, një të marrë nga Mate 10 dhe një tjetër nga Samsung S8. Përkundër faktit se pajisjet anësore të Samsung konsiderohen të kenë kamera të mëdha, Mate 10 fitoi raundin. Yu tha se ISP-të e dyfishta në Kirin 970 lejojnë kapjen më të shpejtë të fotografive dhe heq çdo blurring të padëshiruar

Shenuar: , , ,